Археолози откриха уникална крепост в Силистра
Най-мощното крепостно военно-отбранително съоръжение в Бъл
Най-мощното крепостно военно-отбранително съоръжение в България и изобщо в Европа от III-IV в. до края на Средновековието бе открито при археологически разкопки в Силистра, съобщиха от местния исторически музей… Неговият шеф – проф. Георги Атанасов, е ръководител на научната експедиция, в която тази година участват студенти от България и Молдова – от гр. Тараклия.
Според проф. Атанасов, укреплението е без аналог в късноантичното и средновековното ни строителство. Проучването е продължило 3 години, като през това лято младите археолози са открили нови 3 петоъгълни и 4 триъгълни отбранителни кули от крепостната стена на средновековен Дръстър /Силистра/. Останките му са в рамките на археологическия резерват „Дуросторум-Дръстър-Силистра“ в центъра на дунавския град.
Учените предполагат, че общо крепостта е разполагала с 50 петоъгълни и 50 триъгълни кули, разположени само на 12 метра една от друга, което всъщност я правело уникална във военно-отбранителен аспект. Подобен случай все още не бил познат на учените в строителната практика изобщо в Европа от онова време.
„За съжаление, самата крепостна стена е в много лошо състояние“, коментираха бъдещите археолози. Според тях по време на разкопките, те попаднали на турско жилище от Османския период и предполагат, че неговите обитатели тогава са вземали камъни от крепостта, за да си построят къщата. „Най-вероятно камъни от нея са вземали и други хора, за да си достроят домовете и поради тази причина тя е в лошо състояние“, обясниха археолозите. Те попаднали още и на християнско погребение на жена от вътрешната страна на крепостната стена.
Проучвателните дейности вече са към края. Разработен е проект, който предвижда консервирането и превръщането на крепостта в мощен туристически обект. Ангажиментът към необходимите пари за консервиране се поделял между държавата и общината.