За да има ловни трофеи трябват и грижи, докато те са живи
Ловците от Силистра и региона потегнаха направените от тях в горите дървени хранилки за животни, изграждайки и нови в участъците, където старите са се разпаднали. Започнаха да ги зареждат с царевица и лиственици, а там, където има възможност, създават и дивечови полета чрез разораването и засяването им с овес, ечемик и други зърнени култури. Насред по-обширните полянки изкопават и не много дълбоки ями, които по време на дъжд се пълнят с вода и се превръщат в локви за въргаляне на глиганите.
Още през август закупиха от няколко развъдници в Русенско и множество фазани, разселвайки ги из нашите гори, където броят им напоследък значително е намалял. Тоест, за да имат правото да ловуват, трябва да полагат и грижи за изхранването и популацията на дивеча, което е част от техните задължения като членове на Българския ловно-рибарски съюз /БЛРС/. Средствата по тези им дейности идват от годишната им вноска за поддържане на дивечовите стопанства, възлизаща на по 35 лева на човек. Отделно членският внос, който плащат всяка година, е по 40 за редовните ловци и по 20 лева за ловците-ветерани /тези над 65 години/.
Иначе новият ловен сезон, стартирал неотдавна, е за отстрелване именно на фазани, глигани и вреден дивеч /най-вече чакали и лисици/. Всичко това ще продължи до началото на януари 2016 г., след което ще започне ловът на водоплаващ дивеч – патици, гъски и т.н. През периода обаче е забранено да се стреля по елени, сърни и зайци, които в региона също са намалели и следователно трябва да се пазят от изчезване.
Според законите ловуването се извършва през светлата част на денонощието в събота, неделя и в дните, обявени за официални празници. Преди излета членовете на ловната дружинка получават инструктаж от ръководителя си, който ги проверява и за наличието на карта, билет, разрешително за оръжие. Те трябва да са екипирани и с дрехи в ярки сигнали цветове и да не са консумирали никакъв алкохол. Ако имат ловджийски кучета, си ги вземат със себе си, макар че това не е задължително, споделиха от техните среди, пожелавайки си наслука.
Дружеството „Сокол – 1” се състои от 32 дружинки с общо около 1150 ловци и обхваща териториите на Силистра, Алфатар, Ситово и Кайнарджа. В региона има още две подобни дружества: едното за ловците от Дулово, а другото за тези от Тутракан и Главиница. В тази връзка бе и организираното от „Сокол – 1” национално състезание за ловни кучета, работещи със стойка. То бе за купата „Дръстър” по правилата на Св. Хуберт и се проведе в местността „Калипетра” край село Калипетрово.
Свети Хуберт /656 – 727/ е син на краля на Аквитания Бертран и епископ на Лиеж. Считан е за покровител на ловците, математиците, оптиците и ковачите. Сред най-важните му атрибути е неговото расо, което според легендата е ефективно средство за защита от бесни кучета. Създател на породата „блъдхаунд”, която в началото е наречена на него – куче на Свети Хуберт, споделиха от дружеството.