Срацимир навърши 180 години
Жителите на силистренското село Срацимир отбелязаха 180-годишнината от неговото създаването. Името му става известно и в Евро
Жителите на силистренското село Срацимир отбелязаха 180-годишнината от неговото създаването. Името му става известно и в Европа още през 1861 година, когато много поклонници от чужбина и България били привлечени от смятания за ясновидец и лечител духовник Ангелуш, лекувал с вода от извор край Срацимир. Любопитен факт е, че корабът „Радецки“, от който Ботевата чета слиза на българския бряг, е построен от съществувалото през деветнайсети век австрийско параходно дружество „Лойд“ с пари на пътували поклонници.
Празникът на селото бе отбелязан с литургия в местната църква „Св. Димитрий“. Открита е и фотодокументална изложба „Срацимир през времето“. Получен е поздравителен адрес от министъра на околната среда и водите Нона Караджова, съобщи кметът на Срацимир Йордан Чешмеджиев.
Отстоящо само на 13 км от Силистра, селото е разположено на три хълма, недалеч от българо-румънската граница, на около 2 километра. Възникнало е сред гъста гора, по-късно хората изсичат гората за ниви. Населението и досега се занимава основно със земеделие и отглеждане на животни, разказа кметът. 350 са жителите на селото по постоянен адрес, но в действителност са повече, каза още Йордан Чешмеджиев, който е един от най-младите кметове в силистренска област.
Кмета как се казва ? Стоян или Йордан ? 🙂
Йордан сина на Стоян
в грешка си
Тц, наистина Йордан не е син на Стоян, а негов племенник, май. Стоян Чешмеджиев е бивш диригент на Детски хор „Дунавски славеи“
Тържеството беше много хубаво .Браво на кмета и всички,които са участвали в организирането му.Поздравления!
към Паралел-моля Ви да ми изтриете коментара от 20.06,защото вече е неуместен.Благодаря!
Ние пък ви благодарим за забележката, грешката от наша страна е напълно неволна.
Срацимир е чудно село
Срацимир е чудно село,
на селата е начело,
я къщята му какви са,
колко хубави, добри са.
Драго ми е да го гледам,
наредени ред по редом,
еле как са настанени,
оградени подредени.
Хубаво си родно село
с хора мили работливи,
с тебе село се гордеем,
за теб днеска песни пеем.
Народна песен
Тя песента хубава – обработен фолклор от миналия век… а ла Филип Кутев. Лошото е, че хора не останаха у село, пусто опустело… А сал с гордост едничка не се живее…