В Айдемир за 46-ти път гониха злото от селото и от душите на хората
Осемнадесетмесечният Стефан Русанов от известната родолюбива фамилия Симови от Сребърна със „страшната“ си премяна помогна да бъде изгонено злото от село Айдемир. В трудното дело му помогнаха възпитаниците на детската градина в селото и още почти 200 кукери от читалищата в Айдемир, Варненци, професор Иширково и провадийското село Добрина.
Всички те взеха участие в проведения в село Айдемир 46-ти Фестивал на кукерите и маските. Организатори на проявата бяха община Силистра, кметството в Айдемир и Народно читалище „Родолюбие – 2006“ в селото.
Поради пандемията и недостатъчното време за организация на фестивала маските и традиционните кукери бяха по-малко от други години. Това, обаче не попречи стотици жители на селото и гости от Силистра и околията да се порадват на народната традиция.
Всички те си дадоха и взеха прошка помежду си и от кмета на Айдемир Денчо Георгиев. Да уважат народния празник на селския мегдан присъстваха председателят на Общинския съвет д-р Мария Димитрова, областният управител Катя Кръстева, зам.-кметът инж. Тихомир Борачев, народните представители – от 47-ото Народно събрание Стоян Георгиев и от 44-ия парламент Александър Сабанов.
Според създателя на читалището и на фестивала Сава Савов организираното масово празнуване на Сирни Заговезни и кукерските игри е стартирало в далечната 1973 г. Според самодееца през годините само два пъти фестивалът не е бил проведен – преди години поради тежки метеорологични условия и миналата година, заради пандемията на коронавируса.
Имало и време, когато празникът бил забраняван, но днес обичаите са живи. Те пресъздават народния обичай като истински спектакъл – със заораване и сеитба, с неповторим колорит, под звуците на чанове и хлопки. Кукерската игра пресъздава връзката между природата и човека. Вярва се, че дрънченето на звънците стряска злите духове. Костюмите и маските трябва да са страшни, за да напусне лошото домовете на хората.
Кукерите според етнографите са дошли в Силистренско през 19-и век от заселниците от Одринска Тракия. Според историците обаче, обичаи с маскирани хора е имало още по времето на християнина-мъченик Дасий Доростолски, живял по нашите земи още в 3-ти век.