Два нови театъра в Силистра след реформата
Министерството на културата публикува в четвъртък визията си за реформа в сценичните изкуства, ден след като министър Вежди Рашидов
Министерството на културата публикува в четвъртък визията си за реформа в сценичните изкуства, ден след като министър Вежди Рашидов я представи на заседание на Министерския съвет. Рашидов обяви, че ще прави реформа в театрите още при встъпването си в длъжност, а реалните усилия в тази посока започнаха преди няколко месеца. Лайтмотивът на реформата, който бе прегърнат и от премиера Бойко Борисов, бе, че “не може всяко село да е с опера и театър“, както и че културните институти с интересна програма и постановки, които реализират добри приходи от продажбата на билети, трябва да запазват парите за себе си. Предлаганите от екипа на Вежди Рашидов промени отчасти отговарят на поставените цели, но в частта с преобразуването и сливането на едни театри в други остават въпросителни, а на места прозира и “разчистване на сметки“.
Предлаганите промени предвиждат промени във финансирането на културните институти. Директорите на театри, опери и филхармонии ще имат по-голяма автономия, като ще имат свободата самостоятелно да се разпореждат със средствата на културния институт, който оглавяват. Те ще могат да определят сами числеността на персонала и индивидуалните възнаграждения на служителите и работниците, да възлагат ремонти. Театрите и другите културни институти ще работят с делегирани гъвкави бюджети и ще получават и средства за реализиране на творчески програми и проекти, финансирани от министерството на конкурсен принцип. С предлаганите промени се сбъдва и желанието на директорите на печеливши театри парите от продажба на билети да се връщат при тях, а да не отиват в Министерството на културата, което след това да ги преразпределя “на калпак“. В проектопромените е записано, че реализираните в края на годината икономии от средствата за финансиране на дейността на държавните културни институти остават като преходен остатък и се включват по бюджетите им за следващата година. Извън промяната в модела на финансиране на театрите т.нар. реформа се изчерпва с вливането на няколко театъра един в друг и преобразуването на филхармонии. Не става ясно обаче как и защо са подбрани да се преобразуват точно тези културни институти и означава ли това, че с пропуснатите всичко е наред.
Най-озадачаващото предложение е за вливането на Нов драматичен театър “Сълза и смях“ в Народния театър “Иван Вазов”. Турските театри в Кърджали и Разград предстои да се влеят в други културни институти. Държавният музикално-драматичен театър “Кадрие Лятифова” – Кърджали ще се влее в Драматично – кукления театър “Димитър Димов” – Кърджали. Държавният музикално-драматичен театър “Назъм Хикмет” – Разград пък ще се влее в Драматичния театър “Антон Страшимиров” – Разград. Целта на трите вливания според екипа на Вежди Рашидов е “да се постигне подобряване на творческото сътрудничество и взаимодействие на артистичните звена, подобряване на мениджмънта чрез общо администриране и финансиране, оптимизиране на административно-обслужващия персонал и уплътняване на творческата заетост на артистичните трупи“. Впечатление прави, че разбунтувалият се срещу натрапения си директор Борис Панкин Държавен музикален театър “Стефан Македонски” не е пощаден от реформата. Панкин, който така и не бе допуснат от колектива на театъра да встъпи в длъжност, се отказа от поста, а Рашидов го направи свой съветник в областта именно на сценичните изкуства. Така Панкин стана двигател на реформата. А тя повелява държавният музикален театър “Стефан Македонски” да се слее с балет “Арабеск” и заедно да формират Софийски музикален и балетен център. В мотивите към тази промяна е записано, че така ще се постигне “общо финансово и административно ръководство и подобряване на мениджмънта“. Филхармониите в Плевен, Шумен, Враца и Видин пък ще бъдат преобразувани в Симфониети. Според Министерството на културата има необходимост от това преобразуване заради намаления интерес на зрителската аудитория и е с цел “стимулиране на политиката за местно и регионално покритие на създадения художествен продукт“. Родопският драматичен театър “Николай Хайтов” – Смолян ще се влее в Драматичен театър “Н. О. Масалитинов” – Пловдив”. Оперно-филхармоничното дружество – Пловдив се преобразува в Пловдивска филхармония. Това преобразуване се налагало от факта, че към момента няма условия за провеждането на музикално-сценична дейност – оперно-филхармоничното дружество не разполага със сцена за оперни и балетни спектакли. Оперно-филхармоничните дружества в Русе и Бургас се преобразуват в държавни опери. Целта е да се постигне “формиране на репертоарната политика в музикално-сценичните жанрове, съобразно интереса на аудиторията“. Във Варна Оперно-филхармоничното дружество и Драматичният театър “Стоян Бъчваров” се сливат и преобразуват в Театрално-музикален продуцентски център – Варна.
Единственият театър, от който ще бъдат създадени два нови театъра е този в Силистра. Драматично-кукления театър “Сава Доброплодни” – Силистра ще бъде разделен на Куклен театър – Силистра и Драматичен театър – Силистра.
От Министерството на културата посочват, че министърът на финансите трябва да предостави 1.8 млн. лева от бюджета за тази година за преобразуванията.
www.mediapool.bg
Предлагам сега за директор на кукления театър да сложат Иванка Ненкова, за да може идилията да е пълна!
😀 😀
Каква е тази привилегия за Силистра? Навсякъде сливат театри, филхармонии, а в Силистра – обратно.
Прочети закона 🙂 Трябва да има нов конкурс или поне аз така тълкувам казуса 🙂
Ненков е за директор на театъра независимо на колко ще го разделят
Ненков е за психиатрията, ако ще и на 10 да разделят театъра, аз да ти кажа под секрет. 😀 😉
Работата е от ясна по-ясна. Ония горе в министерството не „пасат трева“ Това решение не е привилегия, а просто, на Ненков му „скроиха шапката“ Като дългогодишен служител в театъра, признавам, че правдата най-сетне настъпи. Работните пчелички от кукления отдел с къртовски труд изкарваха заплатите и на нас – драматичните артисти. А получаваха обидно ниски заплати, няма да си кривя душата, благодарение неправилната политика на Стайчев, а и на СИСТЕМАТА! Реформата ще поправи неправдата при куклениците. А драматиците??? Сега ще бъда любопитен да видя, как вездесъщия и кадърен директор ще се справи в новата ситуация. Или може би, някои от нас по-възрастните, ще си спомним заглавието на филма „Тя танцува само едно лято“? Честита реформа семейство Ненкови!
Димитър Кочланов, спрете да публикувате вогонско творчество!
Всъщност спрете да пишете изобщо..
/коментарът ми не се отнася за театъра или мнението на ДК/
Ооооо анонимний и юроде, поради что ся срамиш да ся назовеш с истинското си име! Не разбра ли, че не пиша за теб, а се упражнявам за собствено удоволствие върху темата „Нянков“? Явно, интелектуалния ти капацитет е прекалено дребен за капацината ти! Кого защитаваш и за какво. Преди 8 месеца предупредих ръководителите на Общината, на общинския съвет и на Културата, че грешката с назначаването на Нянков е огромна грешка, защото го познавам от 30 години. Сега, благодарение на „вещото“ ръководство на въпросния индивид, аз съм тъжен, че театъра ни загива и радостен, че съвеста ми е чиста. Привет анонимнико! Ха, ха!!!
Моля, не публикувайте нищо вече – запазете си го са вас и приятелите ви.
Четох за змея и … миришете..
Чувсвам се омърсен…
Дори няма да ви отговоря вече.. яргх!
Ами, като се чувствате омърсен, вземете, че се изкъпете най-сетне, де! Обаче душата ви кой ще изкъпе????????
Аз заставам зад Кочланов (в добрия смисъл на думата) а ти Анонимния се обеси или отивай в Овен,Зебил,Вокил,Боил,Руйно,Поройно да си промотираш „културната политика“. Може и някой да те рзбере
След като прочетох статията си припомних мисълта на Гьоринг : „Като чуя за култура и са хващам за кубура“ .
Жалко !